+421 903 485 760 ahoj@ledist.sk

Rozmýšľate, ako vylepšiť svoje vozidlo pomocou sady LED svetiel? Tu je všetko, čo potrebujete vedieť!

LED svetlá sa stávajú čoraz populárnejším pohľadom na vozidlá vrátane automobilov, motocyklov a nákladných vozidiel.

Výhody LED žiaroviek v porovnaní s tradičnejšími halogénovými žiarovkami je veľa: sú jasnejšie, ponúkajú lepšiu kvalitu svetla, sú menej náchylné na rozbitie a spotrebujú oveľa menej energie ako štandardné žiarovky.

Ak uvažujete o modernizácii svojho vozidla sadou LED svetiel alebo žiaroviek LED a chcete sa dozvedieť viac, tu je rýchly sprievodca všetkým, čo potrebujete vedieť o LED, o tom, ako fungujú.

Ako fungujú LED žiarovky?

Prevažná väčšina vozidiel sa ešte aj v dnešnej dobe stále predáva s halogénovými svetlami, ktoré využívajú elektrinu na zahriatie tenkého pásu volfrámového drôtu. Keď sa drôt zahreje, začne svietiť, čo produkuje svetlo.

Problém je v tom, že halogénové svetlá sú dosť neúčinné, pretože drvivá väčšina energie sa namiesto svetla stráca ako teplo. Majú tiež tendenciu mať dosť krátku životnosť, sú krehké a nie sú jasné v porovnaní s inými možnosťami osvetlenia.

LED žiarovky sa stávajú čoraz populárnejšou alternatívou k štandardným halogénovým žiarovkám. Na rozdiel od halogénových svetiel zo starej školy majú LED diódy polovodičovú štruktúru, ktorá produkuje svetlo uvoľňovaním fotónov – drobných častíc svetla – niekoľko tisíckrát za sekundu.

 V porovnaní so štandardnými žiarovkami sú LED svetlá oveľa jasnejšie, produkujú oveľa čistejšie a ostrejšie svetlo a sú oveľa efektívnejšie.

 

Čo je dôležité pri LED žiarovkách?

svietivost_halogen_vs_led_ziarovka
Dve z najdôležitejších vecí, ktoré by ste pri kúpe LED svetiel pre vaše vozidlo mali mať na pamäti, sú ich lúmenový výkon a ich Kelvinova stupnica. Ďalej v jednoduchosti vysvetlíme, čo to je a čo pre vás znamená pri kúpe LED diód pre vaše auto.

Kelvin

LED žiarovky sú známe svojim super-bielym svetlom a belosť (alebo farebná teplota) žiarovky sa meria v Kelvinoch. V zásade platí, že čím je vyššia teplota farby žiarovky, tým je svetlo belšie. Štandardná halogénová žiarovka bude mať farebnú teplotu okolo 2 700 Kelvinov, čo je teplé a žlto tónované svetlo.

 LED žiarovky budú mať teplotu farieb okolo 6 000 Kelvinov, čo je oveľa ostrejšie, čisto biele svetlo. Toto vozidlo nielenže získa vzhľad vyšších špecifikácií, ale toto biele svetlo tiež výrazne uľahčí rozpoznávanie detailov v tme.

Lúmen

Zatiaľ čo Kelvin predstavuje meranie teploty farby alebo belosti, skutočný jas svetla sa meria v lúmenoch. Čím vyššia je úroveň lúmenu, tým jasnejší je svetelný zdroj.

Halogénový svetlomet vyžaruje od 700 do 1 200 lúmenov podľa toho, či je stretávací alebo diaľkový. V porovnaní s tým môže žiarovka LED svetlometu vyžarovať medzi 6 000 a 8 000 lúmenmi.

Oveľa výkonnejší výkon žiarovky LED znamená, že účinnejšie rozsvieti to, čo je pred vami, čo znamená, že vidíte ďalej a podrobnejšie, ako by ste to dokázali so štandardnou halogénovou žiarovkou.

 

VÝHODY LED žiaroviek do auta

halogen_vs_led_ziarovka_LEDIST

Ponúkajú lepšiu kvalitu svetla

V porovnaní so štandardnými halogénovými žiarovkami ponúkajú žiarovky LED oveľa lepšiu kvalitu svetla. Postavte vedľa seba auto s LED diódami a auto so štandardnými svetlami a uvidíte, že LED svetlo je oveľa jasnejšie a oveľa belšie ako slabšie halogénové svetlo s žltým odtieňom.

Výsledkom je, že LED diódy lepšie osvetľujú cestu pred vami, čo znamená lepšiu viditeľnosť v noci a v konečnom dôsledku vyššiu bezpečnosť, pretože potenciálne riziká budete môcť rozpoznať oveľa skôr a efektívnejšie.

Zvyčajne majú dlhší život

LED žiarovky spotrebujú menej energie ako bežné halogénové alebo xenónové žiarovky, čo znamená, že majú zvyčajne dlhšiu životnosť. V minulosti niektorí vodiči zistili, že ich žiarovky LED sa môžu prehrievať. Pokročilé technológie LED však teraz znamenajú, že väčšina žiaroviek LED je vysoko odolná proti prehriatiu a vyhoreniu.

LED diódy sú navyše odolné aj proti prudkým vibráciám, hrkotom a nárazom, ktoré môžu poškodiť vlákno bežných žiaroviek a spôsobiť ich zlomenie. Vďaka tomu sú diódy LED obzvlášť vynikajúcou voľbou pre terénne vozidlá.

Z dlhodobého hľadiska sú lacnejšie

Aj keď môžu byť o niečo nákladnejšie ako bežné žiarovky, ak ich chcete kúpiť priamo, životnosť žiaroviek LED znamená, že ich budete musieť vymieňať oveľa menej. To vám nielen ušetrí peniaze z dlhodobého hľadiska, ale aj drahocenný čas a úsilie.

Ľahko sa prispôsobia

LED žiarovky nevyžadujú žiadne zmeny zapojenia vášho vozidla a mnohé sú dodávané s praktickými konektormi CANBUS, čo znamená skutočnú inštaláciu typu plug-and-play. Všetko, čo musíte urobiť, je vysunúť staré žiarovky, zasunúť nové LED diódy a môžete vyraziť!

Sú energeticky efektívnejšie

Niektoré žiarovky LED môžu mať až 85% alebo vyššiu účinnosť ako štandardné halogénové žiarovky, čo znamená, že z vášho vozidla čerpajú oveľa menej energie.

To menej zaťažuje váš alternátor, čo bude znamenať nepatrné zlepšenie spotreby paliva, ale čo je možno dôležitejšie, ak nechtiac zapnete svetlo, je oveľa menej pravdepodobné, že vám vybije batériu.

Ak máte ešte nejaké otázky neváhajte nás kontaktovať, buď priamo na online chate www.ledist.sk alebo nám napíšte e-mail: ahoj@ledist.sk

 

Váš tím, LEDIST.

 

Skvelá správa, získajte dopravu zadarmo!

Skvelá správa, získajte dopravu zadarmo!

Dopravu zadarmo ponúkame všetkým klientom a nepodmieňujeme ju prihlásením sa na odber noviniek, informácii a tipov.

Budeme sa ale tešiť, ak ostaneme spolu v kontakte a potvrdíte aj odber noviniek.

Použite kód VITAJTE a doprava zadarmo je Vaša!

Gratulujeme získali ste dopravu zadarmo!

Pin It on Pinterest

Share This